🎙 Urban Caast
Urban Caast
7: Magická kombinace podruhé aneb Mikromobilita a veřejné finance
0:00
-51:29

7: Magická kombinace podruhé aneb Mikromobilita a veřejné finance

Řečeno slovy velikánů, “…tak velký zájem jsme nečekali…”. Řeč je o předchozí epizodě Urban Caastu věnované tématu elektrokol, která u vás vyvolala řadu reakcí na twitteru i po e-mailu. Děkujeme za to, sami jste si tím pádem řekli o pokračování v tématu. Dnes je řeč především o tom, jak které země chytře usnadňují pořízení elektrokol, proč v nich vidí velkou budoucnost i Evropská komise a co má smysl doplnit do Národního plánu obnovy, abychom se podobných výhod dočkali i tady v České republice. Jak říká viceprezident Evropské komise Frans Timmermans: “Kolo je z podstaty věci 100% čistá doprava, elektrokolo tuhle možnost otevírá i pro mnoho dalších skupin lidí a kdo zainvestuje do bezpečných cyklostezek, nebude litovat.” Dojde na spojení nového amerického prezidenta a mikromobility, na první otázky z publika (díky @michalberg), na rozdíl mezi běžným elektrokolem a rychlým s-pedelecem i na cyklistické helmy, podle kterých se pozná, jak dobrá nebo špatná je v zemi infrastruktura pro jízdu na kole. Jako obvykle s Jakubem (@jakub) a Romanem (@happy_roman).

To nejdůležitější? I vás hlas, tweet či email poslaný poslanci či senátorovi může přispět k tomu, že vláda opraví Národní plán obnovy a zahrne cyklodopravu do balíku investic, na které jsou nyní v Evropě připraveny stovky miliard. Je potřeba nenechat to zapadnout.

Odkazy pro vás:

Jak to vidí komisař Timmermans (newsletter Kolem na kole #22)

Joe Biden a plán investic do čisté dopravy (vč. podpory lidí, co jdou po svých nebo jedou na kolech)

Inovativní šrotovné v Litvě pomáhá i mikromobilitě (The Next Web)

Nákup elektrokol podpoří nově Maďarsko (Petr Michálek z velvyslanectví v Budapešti)

500 € na elektrokolo v Itálii (Pinar Pinzuti z Milána)

Kdo má elektrokola v oblibě v Nizozemsku (výzkum nizozemského ministerstva infrastruktury a vodních cest)

Výzva, ke které se nikdo neměl (newsletter Kolem na kole)

Elektrokolo: ikona 21. století (Horace Dediu, BOND Mobility)

Výprodej jízdních kol ŠKODA (e-shop ŠKODA AUTO)

🎵 🎸🎶 🎹 Úvodní znělku Urban Caastu pro nás speciálně složil a nahrál Marek Bělohlávek, úžasný kamarád, výtvarník, pedagog a muzikant. Jo, ten kytarista z kapely Vyhoukaná sowa a výtvarník z instagramového profilu marek_belohlavek. Máro, děkujeme 🙏🏻

📮 Poslali jste už náš podcast a newsletter přátelům, kolegům, známým i neznámým? A co Vaší starostce, starostovi, radním i úředníkům na městě? Jak jinak chcete nastartovat proměnu právě Vašeho města k lepšímu? 😉

Poslat dál

🚨 Baví vás Urban Caast? A už jste to napsali do hodnocení na Apple Podcasts? Nebo třeba někam jinam? Děkujeme 🙏🏻

0 Comments
🎙 Urban Caast
Urban Caast
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života a prosperují? A jak se tomu přiblížit u nás? S Jakubem a Romanem.