🎙 Urban Caast
Urban Caast
30: Firemní nemusí být jen auto
1
0:00
-1:08:33

30: Firemní nemusí být jen auto

1

Nad firemním autem jako výhodným benefitem pro zaměstnance i firmy se už dávno nikdo nepodivuje. Ale co taková firemní (elektro)kola? Proč tu ještě nejsou?

O tom všem bude řeč v nejnovější epizodě Urban Caastu, vašeho oblíbeného podcastu o moderní městské mobilitě. Logo máme nové, zato ve studiu jsou jako obvykle Jakub (@jakub) a Roman (@happy_roman). Partnerem je i tentokrát flotila sdílených kol Nextbike, která vás dostane kam potřebujete minimálně v 25 městech České republiky. A dojde i na hosta.

Firemní kola a elektrokola nejen na cesty do práce, ale i na volný čas? Jako výhodný doplněk pracovní smlouvy, který lidem díky jednoduchému měsíčnímu vyúčtování zpřístupní zejména elektrokola z vyšších cenových kategorií a zároveň dá firmám jasnou daňovou výhodu oproti zvyšování mezd? Jak to funguje? Kde ve světě jsou napřed a co se musí stát, abychom se podobné výhody dočkali i v České republice?

Řeč bude mimo jiné o tom:

  • proč je služební (firemní) kolo výhodný nástroj pro zaměstnance i pro firmy

  • v čem je největší rozdíl mezi firemním autem a firemním (elektro)kolem

  • co může člověk získat v Nizozemsku za 7 euro měsíčně

  • kolik stojí daňové poplatníky v EU skryté výhody na firemní auta (spoiler alert: 32 miliard eur ročně 😱)

  • jak Francie, Finsko i další země - nebo města jako Londýn - investují do rozvoje aktivní mobility chytrým šrotovným, které lze použít i na pořízení elektrokola

Kromě toho s Jakubem Ditrichem z ekolo.cz projdeme shrnující materiál, který už před časem připravil pro ministerstvo financí a přiblížíme, jaká drobná změna daňového řádu by otevřela výhody firemních kol i firmám v Česku a jejich zaměstnancům:

Jízdní kolo/Elektrokolo jako uznatelný zaměstnanecký benefit pro české zaměstnance

Pro všechny, kteří chtějí naskočit na vlnu moderní městské mobility a pořídit si třeba nové elektrokolo, je tu také pomoc od magazínu Electric Bike Action v podobě podrobných testů:

Vinař v Brně na Ternu

Městské elektrokolo 4EVER

Crossover - full s blatníky - Leader Fox 

Cestovní/městské elektrokolo Totem Delta 

Další čtení pro věrné posluchačky a posluchače Urban Caastu:

Města by měla nejen podporovat aktivní mobilitu, ale aktivně rušit infrastrukturu pro auta (magazín Dezeen)

Nadměrný hluk je jedním z největších zdravotních rizik života ve městech (studie EU)

Městská flotila cargo biků pro sociálně slabší ve Stuttgartu - díky radnici již za 20 eur měsíčně (themayor.eu)

🚨 Tip: školení i další služby přímo od Jakuba

🎶 Autorem znělky našeho podcastu je výtvarník, muzikant a hlavně kamarád Marek Bělohlávek (mj. kapela Vyhoukaná sowa)

📮 Poslali jste už náš podcast a newsletter přátelům, kolegům, známým i neznámým? A co Vaší starostce, starostovi, radním i úředníkům na městě? Jak jinak chcete nastartovat proměnu právě Vašeho města k lepšímu? Buďte ako Laco a Miro 😉

🚨 Baví vás Urban Caast? A už jste to napsali do hodnocení na Apple Podcasts? Nebo třeba někam jinam? Děkujeme 🙏🏻

Partnerem i této epizody Urban Caastu je flotila sdílených kol Nextbike, která vám usnadní pohyb už po 25 městech po celé České republice. Stačí jedna aplikace v mobilu. Mimochodem, věděli jste, co mají společného kola Nextbike a hořické trubičky? A že s kartou Multisport můžete jezdit na nextbiku zdarma?

1 Comment
🎙 Urban Caast
Urban Caast
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života a prosperují? A jak se tomu přiblížit u nás? S Jakubem a Romanem.