🎙 Urban Caast
Urban Caast
32: Když mluví a koná odvážná politička
0:00
-54:27

32: Když mluví a koná odvážná politička

S ministryní mobility regionu Brusel Elke Van den Brandt o tom, jak dělat proměnu města úspěšně

Dnešní Urban Caast je speciální: poprvé částečně v angličtině, poprvé s hostem ze zahraničí, poprvé také s podporou nové partnera, kterým se stala Nadace Tipsport.

Proč nemá mobilita v Bruselu vypadat jako v 20. století, když už žijeme století jedenadvacáté? I o tom byla řeč v rozhovoru s Elke Van den Brandt, ministryní mobility regionu Brusel, která dokázala za tři roky sjednotit rozdrobené městské části, prosadit strategický plán #GoodMove a začít proměňovat evropskou metropoli proslulou věčnými zácpami aut v město, kde je najednou příjemné pro mraky lidí používat veřejnou dopravu, chodit pěšky nebo se přesouvat na kolech.

Vedle pařížské starostky Anne Hidalgo či její kolegyně v Barceloně Ady Colau je Elke Van den Brandt další z řady evropských političek, které táhnou kupředu proměnu svých měst.

Její slova či činy nechť jsou inspirací pro političky i politiky po celé České republice i na Slovensku, kde Urban Caast také rádi poslouchají.

Vedle Nadace Tipsport je partnerem epizody také flotila sdílených kol Nextbike, na které se nově svezete také v Klášterci nad Ohří, Hořicích, Moravské Třebové či Benešově.

Elke Van den Brandt v rozhovoru, který jsem dělal pro americký podcast mého známého Michaela Dunne a nyní ho přinášíme i v Urban Caastu, popisuje mj.:

  • proč je doprava tak klíčová pro zlepšení kvality života ve městě

  • jak se změny v Bruselu daly do pohybu jen díky občanským protestům v ulicích

  • co s veřejným prostorem dokáže zklidněná doprava

  • jak se musejí radnice naučit ptát lidí, aby se skutečně dozvěděli, co chtějí

  • jak důležitá je pro ni výměna informací se starostkami a starosty dalších měst napříč Evropou

  • proč osobně hodnotí zklidnění dopravy ve městě jinak než jen optikou čísel

  • a mnoho dalšího.

Partnerem i této epizody Urban Caastu je flotila sdílených kol Nextbike, která vám usnadní pohyb už po 31 městech po celé České republice. Stačí jedna aplikace v mobilu. A další se možná přidají rychleji, pokud si přečtou, že řada námitek proti bikesharingu jsou jen mýty.

🚨 Tip: školení i další služby přímo od Jakuba

🎶 Autorem znělky našeho podcastu je výtvarník, muzikant a hlavně kamarád Marek Bělohlávek (mj. kapela Vyhoukaná sowa)

📮 Poslali jste už náš podcast a newsletter přátelům, kolegům, známým i neznámým? A co Vaší starostce, starostovi, radním i úředníkům na městě? Jak jinak chcete nastartovat proměnu právě Vašeho města k lepšímu? Buďte ako Laco a Miro 😉

🚨 Baví vás Urban Caast? A už jste to napsali do hodnocení na Apple Podcasts? Nebo třeba někam jinam? Děkujeme 🙏🏻

Novým partnerem Urban Caastu je Nadace Tipsport, která podporuje rozvoj jak na Berounsku, tak i po celé České republice, například grantovými programy na výsadbu a údržbu nových stromů, tak i udržitelnou mobilitu.

0 Comments
🎙 Urban Caast
Urban Caast
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života a prosperují? A jak se tomu přiblížit u nás? S Jakubem a Romanem.