🎙 Urban Caast
Urban Caast
15: Cargo bike naživo, podruhé
0:00
-1:22:34

15: Cargo bike naživo, podruhé

Jeden vede největšího privátního přepravce balíků na českém trhu, druhý pomohl rozjet vůbec první veřejnou půjčovnu cargo kol v ČR. Co mají společného?

Právě o tom je dnešní epizoda Urban Caastu, vašeho podcastu o moderní městské mobilitě. Jako obvykle s Jakubem (@jakub) a Romanem (@happy_roman). Partnerem Urban Caastu je flotila sdílených kol Nextbike.

Dnes se k nám přidají dva hosté: Miloš Malaník, CEO přepravní společnosti DPD CZ, a Michal Šindelář z Nadace Partnerství. V rozhovorech se společně podíváme do zákulisí nadnárodní logistické firmy, která se veze na vlně skokového nárůstu nakupování v e-shopech a jejíž bílé dodávky - kdyby tahle vlna dál rostla beze změn fungování - by brzy mohly zahltit města v Česku i jinde v Evropě. “Myslíme dopředu, už dnes jsme uhlíkově neutrální a další aktivity chystáme,” reaguje šéf DPD CZ, jehož firma byla od počátku u projektu prvního cargo depa v Praze a počet svých kurýrů na nákladních kolech i pěších hodlá dál navyšovat. V rozhovoru Miloš Malaník mj. popisuje, jaký je rozdíl mezi doručováním dodávkami a na kolech, na co kladou v DPD důraz a proč věří, že minimálně ve všech dalších krajských městech v České republice by cargo depa měla svůj význam.

S Michalem Šindelářem zase probereme, jak se mu podařilo rozjet první veřejnou půjčovnu cargo kol a přiblížit tak Brno díky příspěvku z německého fondu EUKI třeba sousední Vídni, o jejímž jednoduchém systému půjčování cargo biků zvaném Graetzlrad byla řeč už v Urban Caastu č. 8. Jaký je o nákladní kola zájem a jaké jsou po prvních týdnech fungování půjčovny ohlasy? Co už lidem v Brně cargobike pomohl převézt? A jak to celé funguje?

Odkazy pro vás:

Vize udržitelného doručování (DPD CZ)

První cargo depo v Praze (Depot.bike)

Půjčovna nákladní kol v Brně (Nadace Partnerství)

Půjčovna cargo biků Graetzlrad Vídeň (Mobilitaetsagentur Wien)

Jak efektivní umějí být cargo kola? (pedalme.app, Londýn)

Jak si postavit cargo bike doma (trik pro milovníky LEGO)

Newsletter Kolem na kole

Košice testujú novinku: Odpad zbierame na e-trojkolke (Nový čas)

V Tartu začali s půjčováním cargobiků v zimě (EER News)

8: Cogito, cargo sum (dřívější epizoda Urban Caastu o cargo bikes)

9: Saturnin, komisař a Ježíšek (také epizoda Urban Caastu o cargo bikes)

13: Cargo bike naživo. A hned třikrát (Urban Caast mozaika rozhovorů s těmi, kteří na cargo biku pravidelně jezdí)


Chcete nás podpořit? Můžete třeba napsat pár slov do hodnocení na Apple Podcasts nebo ve své oblíbené aplikaci a přihodil i ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Usnadníte tím hledání podcastu o moderní městské mobilitě i dalším posluchačům.


🎵 🎸🎶 🎹 Úvodní znělku Urban Caastu pro nás speciálně složil a nahrál Marek Bělohlávek, úžasný kamarád, výtvarník, pedagog a muzikant. Jo, ten kytarista z kapely Vyhoukaná sowa a výtvarník z instagramového profilu marek_belohlavek. Máro, děkujeme 🙏🏻

📮 Poslali jste už náš podcast a newsletter přátelům, kolegům, známým i neznámým? A co Vaší starostce, starostovi, radním i úředníkům na městě? Jak jinak chcete nastartovat proměnu právě Vašeho města k lepšímu? 😉

🚨 Baví vás Urban Caast? A už jste to napsali do hodnocení na Apple Podcasts? Nebo třeba někam jinam? Děkujeme 🙏🏻

Partnerem dnešní epizody Urban Caastu je flotila sdílených kol Nextbike, která vám usnadní pohyb už v 19 městech České republiky. Nově např. ve Frýdku-Místku, Krnově, Mnichově Hradišti, Uherském Hradišti či Zlíně. 


0 Comments
🎙 Urban Caast
Urban Caast
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života a prosperují? A jak se tomu přiblížit u nás? S Jakubem a Romanem.